İsveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Anasayfa
 • İsveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Sevgili başvuru sahipleri,

Vize başvurunuz için temin etmeniz gereken birtakım belgeler vardır. Bu belgeler olmadan vize başvurunuzu gerçekleştiremezsiniz. Sayfamızda sizler için hazırlamış olduğumuz evrak listeleri büyükelçiliğe bağlı konsolosluk birimi referans alınarak düzenlenmiştir. Ancak evraklar zaman zaman güncellenebildiğinden konsolosluk birimine ulaşarak evrak listelerini teyit ettirmenizi tavsiye ederiz.

İsveç vizesi için gerekli belgeler hazırlanırken evraklarınızın güncel tarihli olmasına dikkat etmelisiniz. Evraklarınızı titiz bir şekilde hazırlamalı ve beyan ederken eksik ya da hatalı evrak sunmamalısınız.

Seyahatinizin kapsamına göre (vize türünüze göre) hazırlamanız gereken belgeler birbirinden farklı olabilir. Sayfamızda hazırlanması gereken asgari evraklar açıklanmıştır. Ancak turistik, ticari, aile ziyaret, transit amaçlı seyahatlerde beyan edilmesi gereken farklı evraklar vardır. Ticari ve aile ziyaret vize başvuruları için davetiye temin edilmesi gerekir. Vize türlerine göre evrak listelerine sitemizin Vize İşlemleri alt menüsünden ulaşabilirsiniz.

Sunacağınız evraklar seyahat planına göre farklılaşmasının yanı sıra başvuru sahibinin mesleki durumuna göre de farklılaşır. İşveren, çalışan, emekli, öğrenci, ev hanımı, kamu personeli gibi durumlara göre ibraz edilmesi gereken evraklar da değişir. Sayfamızın devamında mesleki durumlara göre farklılaşan evraklar tek tek açıklanmıştır. Hazırlıklarınıza başlamadan sizler için hazırlanmış sayfalarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Öncelikle vize başvurularında konsolosluğun gerekli görmesi halinde başvuru sahibini görüşmeye çağırıp ek evrak talebinde bulunabileceği hatırlatmasını yapalım. Schengen vizesi için gerekli asgari evraklar aşağıdaki gibidir.

Gerekli Belgeler

 • Başvuru formu İngilizce doldurulmalıdır. (Application for Schengen FamilyVisa) Başvuru formu doldurulduktan sonra mutlaka gerekli yerlere imza atılmalıdır. Başvuru sahibi reşit değilse imza bölümünü anne ve babası doldurmalıdır. (Anne ve babanın imzası olmalı) Başvuru formunu sitemizin ana menüsünden başvuru formları kategorisine girerek indirebilirsiniz.
 • 2 adet 35 x 40 mm ölçülerinde fotoğraf. Fotoğraflar renkli ve güncel olmalı, başvuru sahibinin son halini yansıtmalı, beyaz bir arka plana sahip olmalıdır. İsveç vizesi fotoğraf ölçüsünü görmek için tıklayınız.
 • Seyahat sonlanma tarihinden sonra üç ay geçerliliği bulunan pasaport ve pasaport fotokopisi. Kimlik bilgilerinin bulunduğu, vize basılmış sayfalar ve mühürlü sayfaların hepsini fotokopi olarak sunmalısınız. Vize başvurusu için kullanılacak pasaport son 10 yıl içinde alınmış olmalıdır. Varsa eski pasaportların sayfalarının da fotokopisi sunulmalıdır. Pasaportunuzda vize basılması için boş sayfa bulunmalıdır. (en az 2 boş sayfa)
 • İsveç vizesi için gerekli evraklar arasında ulaşım ve konaklama bilgilerini destekleyici belgeler de olmalıdır. Konaklama rezervasyonlarınız seyahatinizin tamamını kapsayacak şekilde yapılmalıdır. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması açısından ülkenize geri döneceğinize dair belgeler sunmanızda yarar vardır.
 • Seyahat masraflarının nasıl ve kim tarafından karşılanacağını destekler belgeler. Banka hesap dökümü (son 3 aylık), banka hesap cüzdanı fotokopisi vb.) Eğer seyahatinizi finanse edecek biri varsa o kişinin de gelir ve çalışma belgeleri sunulmalıdır.
 • Schengen ülkeleri için zorunlu olan 30.000 Euro teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası. Sigorta Schengen ülkeleri için geçerli olmalı ve seyahat süresinin tamamını kapsamalıdır. Yabancı uyruklu başvuru sahipleri sigorta hizmetini kendi ülkelerinden ya da seyahat etmeyi düşündüğü ülkeden karşılamalıdır. (Türkiye’de ikamet izinleri yoksa)

Sigorta Muafiyeti: Diplomatik pasaport sahipleri, havalimanı transit vizesine başvuranlar, AB vatandaşının eşi, AB vatandaşının 21 yaş altındaki çocukları benzer bir sigortaya sahip olmaları durumunda bu prosedürden muaf tutulabilirler.

 • Tam Tekmil Vukatlı Nüfus Kayıt Belgesinin orijinali beyan edilmelidir. (Anne, baba ve kardeşler, varsa eş ve çocuklar içerir).

Mesleksel duruma göre değişiklik gösteren ek evrak listesi aşağıdaki gibidir:

Başvuru Sahibi Çalışan ise;

 • İşveren mektubu ya da işyeri izin yazısı/onayı. Seyahat edecek kişinin hangi tarihlerde izinli olduğu açıkça belirtilmelidir. Kaşeli ve imzalı sunulmalıdır.
 • SGK (sosyal güvenlik) işe başlama bildirgesi
 • Barkodlu SGK 4A hizmet dökümü ve maaş bordrosu (son 3 aylık)
 • Bağlı bulunulan şirketin ticaret odasındaki kaydı, faaliyet belgesinin kopyası, sicil gazetesinin fotokopisi
 • Vergi levhası ve imza sirküleri

Başvuru Sahibi Çiftçi ise;

 • Çiftçinin bağlı olduğu ziraat odasından alınan çiftçilik belgesi

Başvuru Sahibi İşveren ise (Şirket Sahibi);

 • Sahibi olunan şirketin ticaret odasındaki kaydı, ticaret sicil gazetesinin ve faaliyet belgesinin kopyası                                                       
 • Vergi levhası ve imza sirküleri

Başvuru Sahibi Emekli ise;

 • Banka hesap özeti ya da emekli cüzdanı gibi emekliliğini kanıtlayan belge sunmalıdır.

Başvuru Sahibi Öğrenci ise;

 • Öğrenci belgesinin orijinalini beyan etmelidir.

Başvuru Sahibi 18 yaşından küçükse;

 • Schengen vizesi başvuru sahibi 18 yaşını aşmamışsa ve yalnızca ebeveynlerinden biri ya da yasal vasisi ile İsveç’e seyahat ediyorsa ebeveynlerden noter tasdikli muvafakatnamenin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Euroasia Global, vize başvurularınızda profesyonel danışmanlık hizmeti vermektedir.  Euroasia Global aracılığıyla tüm Schengen ülkeleri için profesyonel danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Euroasia Global, vize ile ilgili her türlü sorununuza çözüm odaklı yaklaşarak, evraklarınızın kontrolünü, çevirisini, seyahat tarihlerinize göre otel ve ulaşım rezervasyonlarınızı ve Schengen bölgesi için zorunlu olan seyahat sağlık sigortanızı yapar.

Vize başvurularına dair karmaşık prosedürlerle zaman kaybetmek istemiyorsanız Euroasia Global’i arayabilir veya İstanbul’daki ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

DİKKAT!

Başvurunuzu İstanbul’dan yapmak istiyorsanız ve 25 Eylül 2014 tarihinden sonra alınmış bir Schengen vizeniz varsa evraklarınızı bize kargo ile iletmeniz yeterli olacaktır. Ancak Ankara’dan başvurularını tamamlamak isteyen kişilerin o tarihten sonra alınmış Schengen vizesi olsa bile tekrar parmak izi vermesi gerekecektir. Bu durum Büyükelçilik ve Başkonsolosluğun çalışma prosedürlerinin farklılığından kaynaklanır.

İsveç Vize Randevu Ankara

Vize başvurusunu Ankara’dan gerçekleştirmek isteyen başvuru sahiplerinin 25 Eylül 2014’ten sonra alınmış olan Schengen vizesi olsa dahi tekrar parmak izi vermesi gerektiğinden bahsetmiştik. Biometri prosedürü gereği başvuru sahibinin parmak izi vermesi gerekir. Parmak izi işlemi yaklaşık 10 dakika sürer ve başvuru sahibinin her parmağının izi alınır. Biometri işlemi için kişinin başvuru merkezinde bizzat bulunması gerekir.

Başvurunuz için yerine getirilmesi gereken biometri prosedürü esnasında sizlere bir yetkili eşlik etmektedir. Yetkilimiz, işlem sırasında herhangi bir problem yaşanmaması adına sizlere yardımcı olmakta ve işleminiz tamamlanmadan yanınızdan ayrılmamaktadır. Euroasia GVS olarak başvurunuzun her aşamasında sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

İsveç Vizesi Ücreti

İsveç vizesi için gerekli olan belgeleri hazırladıktan sonra başvurunuzun işleme alınması için vize ücretini yatırmanız gerekir. Vize ücretleri başvuru sahibinin yaşına ve kalış süresine göre değişiklik gösterir. Vize ücretleri konsolosluk harcı, aracı firmanın servis ve hizmet bedellerinden oluşur. Başvuru işlemlerinizi ister şahsen ister aracı firma ile yapın konsolosluk harç bedelini mutlaka ödemeniz gerekir.

Seyahat planlarınızı netleştirdikten sonra vize ücretleri ile ilgili bilgi almak için temsilcilerimizle iletişime geçiniz. Alanında uzman Schengen temsilcilerimiz, sizlere gerekli evrak bilgisi ve vize ücreti konusunda bilgi verecektir. İşlemleriniz sırasında olumsuz durumlar yaşamamak için vize başvuru süreci ile ilgili temsilcilerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Euroasia ekibi olarak başvurunuzun her aşamasında sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

 

devamını oku

Yükleniyor...
Bizi Arayın