İsveç Ankara Büyükelçiliği

Büyükelçiliğe bağlı konsolosluk birimi, Türkiye’de yaşayan İsveçli vatandaşlara evlilik, evrak tasdiki, boşanma, pasaport yenileme gibi konularda bilgi ve destek sunmaktadır.

Büyükelçilik ve Konsolosluk yetki alanında ikamet eden T.C. vatandaşları ve Türkiye’de ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları, kısa dönem seyahatler için başvurularını yetkilendirilmiş acenteler aracılığıyla tamamlayabilirler. Fakat tüm vize prosedürleri hakkında karar yetkisi İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliğine aittir.

Konsolosluk, kısa süreli vize başvurularını yetkilendirilen acente aracılığı ile kabul etmektedir. Uzun süreli İsveç oturum izni başvuruları ise direkt olarak konsolosluk bölümüne yapılmaktadır.

İsveç Konsolosluğu Ankara İletişim Bilgileri

Adres: Katip Çelebi Sokak No:7 Kavaklıdere / Ankara

Çalışma Saatleri: Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe saat 09.00 - 12.00 arasında hizmet vermektedir.

Tel: +90 312 455 41 00, +90 (0) 312 455 41 40 (Telefonla ulaşabileceğiniz aralıklar Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe 10.30-12.30 ve 14.00-15.00 arasıdır.)

Faks: +90 312 455 41 20, +90 (0) 312 455 41 30

E-Posta: ambassaden.ankara@gov.se, ambassaden.ankara-visum@gov.se

İsveç Ankara Büyükelçiliği Vize Bölümü (Vize ve Oturum İzni) Çalışma Saatleri

Pazartesi'den Perşembe'ye kadar saat 08.30 - 11.00 arasında hizmet vermektedir. Vize bölümüne Pazartesi-Perşembe 11.30-12.30 saatleri arasında telefonla ulaşılabilmektedir.

İsveç Konsolosluğu resmi sitesi: www.swedenabroad.com

İsveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize başvurusu için netleştirilmesi gereken ilk nokta seyahat planıdır. Başvuru sahipleri seyahat planını kafasında netleştirdikten sonra gerekli evraklar konusunda yardım almalıdır. Vize türü, kişinin seyahat planına göre belirlenmelidir. Seyahatinizin kapsamına göre sunmanız gereken evraklar değişse bile her vize türü için sunulması gereken standart evraklar vardır. İsveç vize başvuru formu, Schengen ölçülerine uygun İsveç vizesi fotoğraf ölçüsü, pasaport ve fotokopileri, seyahat sağlık sigortası, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, kişisel banka dökümü vb. sunulması gereken standart evraklardandır. Turistik, ticari ve aile ziyaret vize başvurularının her biri için sunulması gerekir.

Kişilerin mesleki durumlarına göre sunmaları gereken standart evraklara ek evraklar da vardır. Çiftçiler, çiftçilik belgesi, emekliler emekli olduklarını ispatlayan belge (emekli cüzdanı), öğrenciler ise öğrenci belgesi sunmalıdır.

Seyahatinize ve mevcut durumunuza uygun evrak listeleri hakkında Büyükelçiliğin internet sitesinden bilgi alabilirsiniz. Ancak detaylı bilgiye ulaşmak için vize temsilcilerimizle iletişime geçmenizi öneririz. Temsilcilerimiz başvurunuzun her aşamasıyla büyük bir titizlikle ilgilenmektedir. Evrakları nasıl temin etmeniz gerektiği, tarafımıza nasıl ulaştırmanız gerektiği gibi konularda sizlere yardımcı olmaktayız. Ankara Büyükelçiliği ya da İstanbul Başkonsolosluğunun vize başvuru sürecinde kişilerden ek evrak talep etme hakkının olduğunu unutmayınız.

Vize başvurularını Ankara’dan gerçekleştirecek kişilerin son 3 yılda almış olduğu Schengen vizeleri olsa dahi başvuru merkezinde bizzat bulunup parmak izi vermesi gerekir. Bu durum sadece Ankara’dan başvurularını gerçekleştirmek isteyen kişiler içindir. İstanbul’dan işlemlerini tamamlayacak kişilerin son 3 yılda alınmış Schengen vizeleri olması durumunda tekrar parmak izi beyanına gerek yoktur. (bilgiler halen güncelse) İstanbul’dan başvuru yapacak kişiler, temsilcilerimizden bilgilerinin güncel olup olmadığını sorgulatabilirler.

İsveç Konsolosluğu Vize Ücreti

Seyahat planlamalarınızı yaptıktan sonra vize başvurunuzun kabul edilmesi için gerekli olan vize ücretini yatırmanız gerekir. Vize ücretleri, konsolosluk vize harcı, firmamızın servis ve hizmet bedellerinden oluşur. Başvurunuzu ne şekilde tamamlarsanız tamamlayın Büyükelçiliğin belirlediği konsolosluk vize harç tutarını ödemeniz gerekir. Hizmet ve servis bedelleri ise sizlere sunulan danışmanlık hizmeti kapsamında belirlenmektedir.

İsveç vize ücreti başvuru sahibinin seyahat planlamasına göre değişir. Ülkede kalış süresi, yaş aralığı ve giriş çıkış sayısına göre şekillenir. Seyahatinizi net olarak planladıktan sonra ödemeniz gereken vize ücreti konusunda sizlere bilgi vermekteyiz. help@eagvs.com adresinden de bilgi maili talep edebilirsiniz.

6 yaşından küçük başvuru sahiplerinden vize ücreti talep edilmemektedir. Yaş aralığına göre ödemeniz gereken vize ücreti konusunda bilgi almak için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. 

İsveç Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri

1 Ocak  Yeni yılın ilk günü

30 Mart Paskalyadan önceki Cuma

2 Nisan Paskalya

15 Haziran Ramazan Bayramı

20 Ağustos Kurban Bayramı Arifesi, yarım gün

21 Ağustos Kurban Bayramı

22 Ağustos Kurban Bayramı

23 Ağustos Kurban Bayramı

24 Ağustos Kurban Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

24 Aralık Noel Arifesi

25 Aralık Noel

31 Aralık Yılbaşı Gecesi

İsveç Ankara Konsolosluğu Harita

Yükleniyor...
Bizi Arayın