Oturum İzni

  • Anasayfa
  • Oturum İzni

İsveç Oturum İzni Başvurusu

AB dışındaki ülke vatandaşlarının İsveç çalışma izni başvuru prosedürünü tamamlaması gerekmektedir. İsveç çalışma izni başvurusu online olarak internet üzerinden yapılmaktadır. Online olarak yapılan İsveç çalışma izni başvuruları direkt olarak İsveç Göçmenlik Bürosuna gitmektedir. İsveç çalışma izni başvurusu direkt olarak İsveç Başkonsolosluğundan gerekli evraklar ibraz edilerek de yapılmaktadır.

İsveç Göçmen Dairesi belgeleri tamamlanmamış başvuruları değerlendirmeye almamaktadır. Belgeler başvuruya elektronik olarak eklenebilir. Aile bireylerinin başvuruları şahsen fakat birbirleriyle olan bağını içerir şekilde yapılmalıdır.

İsveç oturum izni başvuruları adım adım ilerlenmelidir, belgeler hazırlanmalı, İsveç Göçmen Dairesinin internet sitesinden online başvuru yapılmalı, belgeler scan ettirilip eklenmeli, karar beklenmeli, karar olumlu ise belirtilen süre içerisinde oturum/çalışma izin kartı teslim alınmalıdır.  İsveç online oturum izni başvuruları değerlendirme ve sonuçlandırma için doğrudan İsveç Göçmen Dairesine iletilmektedir.

İsveç Göçmen Dairesi başvurunuzu sonuçlandırdığında e-posta yoluyla bilgilendirmektedir. İsveç Konsolosluğuna oturum kartını teslim almaya gelen başvuru sahibinin pasaportu yanında olmalıdır.

İsveç Çalışma İzni Başvurusu

İsveç çalışma iznine başvuruda bulunmak isteyen T.C. vatandaşı İsveç’te faaliyet gösteren firmadan işin süresini ve kapsamını gösterir iş sözleşmesine sahip olmalıdır. İsveç Çalışma izni başvurusunu online olarak değil de doğrudan Konsolosluğa yapmak isteyen başvuru sahipleri İsveç Konsolosluğundan randevu almalıdırlar. Randevu saatinden önce İsveç Konsolosluğunda bulunarak evraklarını ibraz edip, ücretlerini ödemelidirler.

İsveç çalışma vizesi başvurusunda bulunanların İsveç’te faaliyet gösteren bir firmadan iş teklifi almış olması gerekmektedir. İsveç çalışma izni başvuruları İsveç’e gittikten sonra yapılmamaktadır, yabancı vatandaşın ülkeye giriş yapmadan önce çalışma iznine sahip olması gerekmektedir. İşin kapsamı üç aydan az ise başvuru sahibinin aynı zamanda vize başvurusunda da bulunması gerekebilir.

İsveç Çalışma izni başvurusu üç aydan uzun süreli olarak onaylanmışsa başvuru sahibi için ayrıca oturum izni kartı basılır. İsveç Çalışma izni ve oturum izni başvurusu üç aydan fazla olarak onaylanmışsa başvuru sahibi fotoğraf ve parmak izi için Pazartesi’den Perşembe’ye kadar saat 9.00-10.00 arasında İsveç Konsolosluğunu kendisine uygun en kısa zamanda ziyaret etmelidir.

Çalışma izni kartının basılıp İsveç Konsolosluğuna ulaşması 45 günü bulabilir. Çalışma izni kartınız Konsolosluğa ulaştıktan sonra Pazartesi-Perşembe günleri arası saat 9.00-10.00 arasında İsveç Konsolosluğundan teslim alabilirsiniz.

İsveç çalışma izninin farklı türleri bulunmaktadır. İsveç çalışma izinleri en fazla sanatçı vizesi, au pair, çilek toplayıcısı, akademisyen, sporcu ve antrenör olarak talep edilmektedir.

AB vatandaşlarının İsveç çalışma iznine ihtiyaçları yoktur. Farklı bir Avrupa Birliği ülkesinde oturum iznine sahip olan yabancı vatandaşlar için farklı prosedürler uygulanmaktadır. AB vatandaşları İsveç’te oturum izni prosedürleriyle ilgili detaylı bilgiye İsveç Göçmen Dairesinin web sayfasından ulaşabilirler. İkili anlaşmalar uyarınca Yeni Zelanda, Güney Kore, İsviçre, Kanada ve Avustralya vatandaşları için farklı bir İsveç çalışma izni prosedürü uygulanmaktadır.

İsveç Çalışma izni başvurusunu online olarak değil de doğrudan Konsolosluğa yapmak isteyen başvuru sahipleri İsveç Konsolosluğundan randevu almalıdırlar. Randevu saatinden önce İsveç Konsolosluğunda bulunarak evraklarını ibraz edip, ücretlerini ödemelidirler. Başvurularını tamamladıktan sonra karar sürecinde dosyalarının durumuyla ilgili gerekli bilgiyi İsveç Göçmen İdaresinin internet sitesinden alabilirler.

Yabancı vatandaşın üç aydan fazla süreli çalışma izninin onaylandığı takdirde başvuru sahibi için İsveç oturum izni kartı basılır.

İsveç Çalışma İzni Ücreti

Online yapılan İsveç oturum ve çalışma izin başvurularının ücreti başvuru esnasında kredi kartı ya da banka kartı ile yapılmaktadır. Evrakla yapılan başvuruların ücretlerinin ödenmesi Konsolosluğa nakit olarak yapılmaktadır. Hard copy evrakla yapılan başvurularınızda ücreti başvuru sahibinin nakit olarak yanında getirmesi gerekmektedir.

İsveç çalışma izni başvurularında bazı meslek grupları için farklı ücretler uygulanmaktadır. Sanatçılar, akademisyenler ve sporcular için çalışma izni harç ücreti daha azdır.

Çalışma izni başvuru ücreti işveren tarafından karşılanacaksa ücret direkt olarak konsolosluğa ödenmelidir.

İsveç Aile Birleşimi 

İsveç’te ikamet eden aile birey(ler)inin yanında uzun süreli yaşamak isteyen başvuru sahipleri İsveç oturum izni prosedürlerini tamamlamalıdırlar.  İsveç’te yaşayan aile bireyi AB vatandaşıysa (İsveç vatandaşı haricinde) farklı kurallar uygulanmaktadır.

20 Temmuz 2016’da geçerlilik kazanmış olan geçici yasa ile sığınmacı olaral İsveç’e göç edip geçici ikamet izni alan kişilerin aile bireylerinin geçici ikamet izni taleplerine kısıtlamalar getirilmiştir.  İsveç Göçmen Dairesi, İsveç’te yaşayan aile bireyinin kendisini ve yanında yaşaması için davet ettiği diğer aile bireylerini geçindirebilecek finansal yeterliliğe sahip olmalıdır. Asgari yeterlilik koşulu istisnai durumlarda geçici oturum izni almış kişilere uygulanmamaktadır. Aile Birleşimi başvurusu sığınma nedeniyle başvuru yapmış ve ikamet izni kabul edilmiş aile bireylerinin kararı çıktıktan sonraki üç ay içerisinde yapılmış olması şartı aranmaktadır.

İsveç’te çalışma iznine sahip olan kişi eşi ve 21 yaşını doldurmamış bekar çocukları için de oturma izni talebinde bulunabilir. Eğer çalışma izninizin süresi altı aydan fazlaysa, söz konusu koşulları sağlayan aile bireyleri de İsveç oturum izni kartı başvurusunda bulunabilir.

İsveç’te en az 1 senelik iş sözleşmesi imzalayacak yabancı vatandaşları İsveç Göçmenlik Bürosunun internet sitesinden başvuruda bulunabilirler. T.C. yeşil pasaport, hizmet pasaportu veya geçerli bir Schengen vizesi bulunan kişilerin çalışma izni başvuruları onaylandıysa çalışma izinleri ile birlikte İsveç’e giriş yapabilirler.

Üç aydan fazla bir süre için çalışma izniniz onaylandıktan sonra İsveç’e yalnız T.C. yeşil pasaport, hizmet pasaportu veya geçerli bir Schengen vizesine sahip olanlar giriş yapabilir. Söz konusu başvuru sahipleri çalışma izinlerini İsveç Göçmen İdaresinden de temin edebilirler. T.C. Umuma Mahsus pasaport hamilleri çalışma izniyle birlikte ülkeye giriş yapabilmek için vize prosedürünü tamamlamalıdırlar. 

Yükleniyor...
Bizi Arayın